Praha, 24. července 2018
V Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci druhého čtvrtletí zapsáno 7,14 % dospělých občanů ČR s nesplaceným závazkem po splatnosti. Ve stejném období loňského roku to bylo 7,40 % občanů. Česká republika tak těží z novelizované a dobře fungující legislativy v oblastech ochrany spotřebitele a poskytování úvěrů.
Počet občanů s dluhem po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS klesal ve všech krajích České republiky s výjimkou Královéhradeckého kraje. I zde však zůstala hladina na stejné úrovni, jako ke konci prvního čtvrtletí letošního roku. V Karlovarském kraji klesl poprvé v historii sestavování přehledové mapy regionů podíl osob s evidovaným dluhem po splatnosti pod hranici 12 % – konkrétně zde bylo zapsáno k 30. červnu 11,95 % občanů.
„Jen od počátku letošního roku se podařilo zcela splatit své závazky zapsané v Registru fyzických osob SOLUS řádově 27 tisícům občanů. Tito občané se tak vyhnuli potenciální exekuci či osobnímu bankrotu,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. „Přes pozitivní vývoj a pokles počtu občanů zapsaných v negativním registru SOLUS však musí zůstat oblast prevence předlužení občanů důležitým tématem pro komerční společnosti i tvůrce legislativy. V České republice stále zůstávají regiony, kde eviduje SOLUS s dluhem po splatnosti více než 15 dospělých občanů ze sta – například Chomutov, Most nebo Ústí nad Labem,“ dodává Jan Stopka.
K 30. červnu 2018 evidovalo sdružení SOLUS v Registru fyzických osob 620 tisíc dospělých občanů ČR (k 30. 6. 2017 to bylo 640 tisíc) s aktivním dluhem po splatnosti. Dlužná částka evidovaná v největším negativním registru v Česku klesla na 49,7 miliard Kč (oproti 50,5 mld. Kč před rokem).
Dlouhodobě největší potíže se splácením svých závazků mají občané v Ústeckém kraji, Karlovarském kraji a Moravskoslezském kraji. Nejlepší platební morálku mají naopak ve Zlínském kraji a na Vysočině.
Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích.
Velké rozdíly v řádu procentních bodů však eviduje sdružení SOLUS nejen mezi jednotlivými kraji, ale často také mezi okresy v rámci jednoho kraje. Zatímco například v okrese Bruntál je zapsáno v negativním registru SOLUS 13 dospělých občanů okresu ze sta, na opačném konci kraje, v okrese Frýdek Místek, je to jen 6 občanů ze sta.
Do Registru fyzických osob SOLUS mohou nahlížet pouze členské společnosti Sdružení, a to pouze v případě, že mají zákonem daný důvod. Tím je zejména snaha o prověření bonity a úvěrové historie klienta předtím, než mu umožní čerpat novou službu s odloženou splatností. Pravidla jsou tak mnohem přísnější, než například v případě Centrální evidence exekucí.
SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.
Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.
Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).
Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)
V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte: