Nová legislativa chrání klienty před předlužením: počet osob zapsaných v registrech SOLUS opět klesl

Praha, 27. července 2017

Závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci června 7,40 % dospělých občanů ČR (oproti 7,92 % v pololetí 2016). Rychlost poklesu počtu osob v prodlení se sice ve druhém čtvrtletí 2017 mírně zpomalila, i nadále však SOLUS zaznamenává ve většině krajů ČR pozitivní trend, kdy lidé hradí své závazky po splatnosti.

„Radost nám dělá zejména pokračující pokles počtu osob v prodlení v dlouhodobě nejrizikovějších krajích, jako je Karlovarský a Ústecký. V Karlovarském kraji jsme ve 2. čtvrtletí zaznamenali nejrychlejší snížení podílu dospělých osob se závazkem po splatnosti zapsaným v negativním registru SOLUS v rámci celé České republiky, a to o jednu desetinu procenta na 12,43 %,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Ještě na konci roku 2014 zde přitom mělo záznam v registru SOLUS 13,95 % dospělých občanů kraje, v sousedním Ústeckém kraji to bylo dokonce 15,28 % dospělých (dnes 13,92 %).

K pozitivnímu vývoji přispívá významnou měrou nová legislativa v oblasti ochrany spotřebitele. Zákon o ochraně spotřebitele umožňuje od června 2016 zařadit členským společnostem informaci do negativního registru i bez souhlasu klienta a zlepšuje tak možnosti členských společností sdílet při dodržení přesně stanovených zákonných pravidel informace o klientech, kteří již jinde nejsou schopní dostát svým splatným závazkům. „Zároveň nový zákon o spotřebitelském úvěru dává jasnou povinnost poskytovatelům úvěrů prověřit dostatečně schopnost žadatele splácet poskytnutý úvěr, a výslovně požaduje prověření dosavadního splácení závazků spotřebitelem,“ dodává Jan Stopka.


Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích.

V Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci června 2017 zapsáno 640 tisíc osob s celkovými závazky po splatnosti ve výši 50 miliard korun. Do činnosti sdružení je zapojeno 55 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (13 společností), nebankovních půjček (25), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (2) a v oblasti obchodu (2).

 


SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů. Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. Všechny tyto společnosti mohou díky členství ve sdružení SOLUS a prostřednictvím registrů SOLUS efektivněji řídit riziko u služeb, které poskytují.

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis, která využívá buďto strukturovanou SMS nebo vlastní aplikaci pro chytré telefony se systémem Android a iOS (viz. QR kód pro stažení aplikace).

Více informací o sdružení SOLUS naleznete na www.solus.cz a www.smsvypis.cz. (Android) (iOS)

 

 

 

V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:

Miroslav Beneš
Benes Consulting Group s.r.o.
+420 603 174 347
miroslav.benes@benesgroup.cz