Praha, 17. dubna 2013
Schopnost obyvatel ČR splácet své splatné závazky se zhoršila již druhé čtvrtletí v řadě ve všech krajích ČR. Nejvyšší nárůst počtu dlužníků (o 0,2 procentního bodu) zaznamenal Karlovarský kraj, kde není schopno splácet své závazky 14 dospělých občanů ze sta. Na úrovni celé České republiky evidovalo sdružení SOLUS k 31. 3. 2013 závazky po splatnosti u 8,15 % všech dospělých obyvatel (ve srovnání s 8,05 % evidovaných k 31. 12. 2012).
Schopnost hradit splatné závazky se významně liší v jednotlivých krajích České republiky. Dlouhodobě nejhorší situace je v Ústeckém kraji (své závazky zde u členů sdružení SOLUS není dlouhodobě schopno platit 14,85 % dospělých obyvatel kraje). Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj (13,75 %) a Liberecký kraj (11,08 %). Nejméně potíží se splácením závazků eviduje sdružení SOLUS naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde nedosahuje podíl osob s dluhem po splatnosti ani 6 %.
„Zejména v nejvíce problematických krajích přispívá sdružení SOLUS významně k omezení dalšího růstu zadlužení. Naši členové odmítají v těchto krajích měsíčně tisíce žádostí o poskytnutí úvěru či jiné služby s odloženou splatností od osob, které již u jiného člena mají závazek po splatnosti,“ uvádí k aktuálním statistikám Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
Sdružení SOLUS se daří efektivně omezovat další zadlužování osob, které již své aktuální závazky nejsou schopny splácet. Další růst počtu osob se záznamem v registru tak z významné části způsobuje rozšiřování členské základny, které tak dále zvyšuje informační hodnotu registrů klientských informací.
Sdružení SOLUS sdružuje 41 společností. Je mezi nimi 18 nebankovních finančních institucí, 12 bank, 3 stavební spořitelny, 4 telekomunikační operátoři, 2 energetické společnosti, 1 velkoobchodní řetězec a 1 pojišťovna.
V případě zájmu o další informace, prosím, kontaktujte: